Etrafımızdaki fare çeşitleri

fare-ilaclama-izmir

Etrafımızdaki fare çeşitleri

Evrende yeryüzü şekillerine, iklim ve bitki örtüsüne göre canlıların yaşam alanları farklılık gösterir. Her canlı genetiği gereği yaşam alanından farklı yerlerde uzun zaman varlığnıı sürdüremez. Farelerde bunun en iyi örneklerinden biridir. Ülkemizde en sık görülen fare çeşitleri lağım faresi (sıçan), ev ve çatı faresi ve tarla faresidir.
Çatı fareleri evlerin bodrum veya çatılarında yaşayan, lağım faresinden daha küçük boyutlu olan fare çeşididir. Her yıl 4 veya 5 defa çiftleşen bu canlı bir doğumunda 8-9 yavruya sahip olur.  Bu farelerin çok güçlü ayakları olduğu için ulamayacağı alanlar çok kısıtlıdır. Tırnaklarının güçlü olmasından ötürü kendilerine rahatlıkla barınma alanı yaratabilirler.
Tarla fareleri özellikle çiftçiler tarafından yakınılan bir canlıdır. Verimli alanlara girerek meyve ve sebzelere büyük zararlar verir. Bu gıdaların hem kurumasına hem de verimsizliğine neden olurlar. Aynı zamanda yiyeceklerle teması sonucunda salya, dışkı ve ayak izleri ile çeşitli hastalıkları insanlara bulaştırma riskleri oldukça yüksektir.
Farelerin hepsi oldukça yüksek oranda parazit ve bakteri taşıyan canlılardır; fakat lağım faresi yaşam alanları nedeniyle bunların arasında en tehlikelisidir. Pis yerlerde, kanalizasyon borularında, lağım atıklarında yaşayan lağım faresi birçok ölümcül hastalığın taşıyıcısıdır.
Her zaman için insan hayatında belli bir risk taşıyan bu canlılardan basit yöntemlerle kurtulmak pek kolay ve verimli değildir. İş yerimde, evimde fare var endişesi yaşamadan tedbir almak, farelerin yaşam alanlarınıza girmesini engelleyecektir. Bunun en güzel yöntemi ise fare ilaçlama uygulamasıdır. Uygulama tarlalarda, iş yerlerinde, evlerde, hastanelerde, fabrika ve okullarda oldukça kolaylıkla uygulanabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı belge ve yetkilere sahip fare ilaçlama uygulaması sağlayan firmalardan gelen uzman ekip şikayetçi olunan alan hakkında keşif yaparak alanın büyüklüğü, fareler ve ilaçlama türleri hakkında araştırma yapar. Bu araştırmaların neticesinde uygulama işlemi başarıyla sonuçlanır.

admin

Mesajınızı bırakın